Мета:поглибити знання учнів з
питань цивільного захисту;
повторити правила поведінки
у склатних ситуаціях та закріпити
навички надання допомоги
постраждалим;
стимулювати розвиток
витривалості,мужності,рішучості,
кмітливості;
виховувати почуття
співпричетності до долі та проблем інших,
відповідальність за
близьких,оточуючих,власну Батьківщину.
Обладнання:картинки,відра(горнятка)-4шт.однакові;лопатки(ложки)-
2шт.;пісок(вода);протигази-2шт.;футболки-2шт.;бинт-2;
шини-2;пакети-2.
Хід заняття
Всі учні знаходяться у класах.За
сигналом тривоги-евакуюються,
дотримуючись всіх правил.
Вступне слово вчителя. Життя не завжди протікає
спокійно. Кожного дня ми з вами слухаємо новини. Скільки серед них прикрих, про
нещасні випадки, які зненацька спіткали мирних громадян. Як важливо у таких
ситуаціях, щоб людина не розгубилася, взяла себе в руки і пригадала, як
поводитися за таких обставин, як врятуватися самій і як допомогти іншим.
У надзвичайних ситуаціях діє сувора закономірність:найчастіше потерпають у
цих ситуаціях ті,що не знають як себе поводити в скрутну годину.Коли вже
станеться біда,тоді вже пізно говорити : «Якби я знав що робити,як себе
поводити…» Ось сьогодні ми і поговоримо про деякі якби…,про правила поведінки
вдеяких «звичайних» надзвичайних ситуаціях.
Отож, сьогоднішнє заняття, яке має назву «Допоможи
собі сам», ми з вами присвятимо тому, щоб вивчити та повторити, як виходити зі скрутних життєвих ситуацій.
Створимо 3команди,дві
будуть змагатися,а третя-доповідачі.
А також потрібно
вибрати журі…
Теми для доповідачів:
-ми на природі;
(6клас)
-стихійні
лиха(гроза,ураган,блискавка); (5
клас)
-пожежі,правила поведінки
з вогнем; (7клас)
-отруєння,перша
допомога при отруєннях; (8клас)
-перегрівання
організму;
(8клас)
-обмороження
(9клас)
Змагання двох команд:
1. Назвати 5 прикладів сильнодіючих
отруйних речовин
(хлор,
аміак, сірководень, двоокис сірки, синильна кислота, фосген, бензол)
2. Назвати 5 прикладів стихійних лих.
(пожежа,
повінь, землетрус, селеві потопи, зсуви, снігові замети, ураган, шквал).
3. Що таке бактеріологічна зброя?
(Бактеріологічною
зброєю називають спеціально боєприпаси і бойові прилади із засобами доставки,
споряджені біологічними засобами).
4. Назвати основні види біологічних
засобів ураження
(з
класу бактерій – збудники чуми, сибірської виразки, холери:
з
класу вірусів – збудники натур. Віспи, енцефалітів, жовтої пропасниці).
5. Назвати уражальні чинники ядерного
вибуху.
(ударна
хвиля: світлове випромінювання і проникаюча радіація).
6. Які шляхи передачі холери?
(вживання
зараженої води та їжі)
7. Одиниці вимірювання радіації?
(рентген,
рад, бер, грей, кюрі).
8. Чим небезпечна проникаюча радіація?
(під впливом радіації руйнуються окремі складні молекули
і елементи клітинних структур. Це призводить до порушення нормального обміну речовин,
зміни характеру життєдіяльності клітин, окремих органів і систем організму).
9. Як називаються прилади,
призначені для виявлення і вимірювання радіоактивних випромінювань?
(дозиметри)
10. Як подається сигнал ЦО?
(завивання сирени, переривчаті гудки підприємств і сигнали транспортних засобів означають
попереджувальний сигнал ,,Увага всім!”).
11. Ваші дії при сигналі ЦО
,,Увага всім”
потрібно увімкнути радіо, телевізор для
прослуховування термінових повідомлень.
Діяти слід вказаним інструкціям).
12. Як виготовити ватно-марлеву
пов’язку?
(Ватно-марлева пов’язка виготовляється із шматка марлі
розміром 100х50 см. Його розстеляють на столі, посередині на площі 30х20 см
кладуть шар вати завтовшки 1-2 см. Вільний край марлі по довжині загинають з
обох боків на вату, а на кінцях роблять розрізи (30-35 см).
13. Назвіть засоби захисту
органів дихання людини.
(протипилова тканинна маска, ВМП, респіратори, протигази,
камера захисна дитяча).
14. Назвіть медичні засоби
індивідуального захисту.
(аптечка індивідуальна, індивідуальний протихімічний
пакет і пакет перев’язувальний індивідуальний).
ІІ етап. Медична підготовка.
1.Надання І медичної допомоги при
венозній кровотечі(накладання джгута)
(При венозній кровотечі кров
витікає струмочком темного кольору. В таких випадках треба підняти вгору
кінцівку на 3-5 сек. Накласти джгут вище
місця поранення. Джгут накладається на кінцівку, на яку попередньо накладається
шар бинта. Джгут накладається взимку на 30-40 хв, влітку на 1,5-2 год.
Перед накладанням джгут розтягують і
роблять 2-3 оберти навколо кінцівки; затягуючи лише до зупинки кровотечі. Під
джгут кладуть записку із зазначеним часом та датою накладання. Якщо джгут
відсутній використовують підручні матеріали).
2.Надання
першої медичної допомоги та симптоми при струсі головного мозку.
(Ознаки: головний біль, запаморочення, нудота,
блювота, послаблення пульсу, висока температура, шумне дихання, червоне
обличчя, різний розмір зіниць, втрата орієнтації,
знепритомніння, втрата пам’яті.
Перша медична допомога: повний
спокій, холод на голову, транспортування до лікарні дуже обережно з
підкладанням під голову гумового круга. Голову повернути вбік, щоб не було
потрапляння блювотних мас в трахею).
3.Правила
асептики при обробці рани.
(Не можна торкатися рани руками. Забруднену шкіру
біля рани слід протерти стерильною ватою з перекисом гідрогену. Краї рани
змастити зеленкою, але щоб вона не потрапила в рану, бо буде опік. Не вилучати
голими руками з рани зайві предмети. Закрити рану стерильною серветкою, а потім
зверху накласти вату та забинтувати і направити до лікарні).
4.Надання першої медичної допомоги при
опіках.
(Негайно припинити дію травмую чого предмету. Якщо
це опік кислотою – промити розчином лугу і навпаки. Накласти стерильну повік
від вогню, то накинути на потерпілого якусь ковдру, або покласти його на землю чи пісок. Накласти стерильну
пов’язку на місці опіку та дати знеболююче).
5.Надання
першої медичної допомоги при електротравмі.
(Припинити дію електричного
струму. Вимкнути рубильник, чи відкинути електричний дріт сухою дерев’яною
палкою(треба вдягти гумові калоші). Якщо потрібно – зробити штучне дихання та
дати понюхати нашатир, валідол(серцеві препарати), щоб покращити роботу серця.
Негайно в лікарню. Може бути слабкість, головний біль, зниження пам’яті, зору,
слуху).
6.Надання
першої медичної допомоги при отруєнні грибами.
(Отруєння – це порушення функцій організму,
спричинене потраплянням з навколишнього середовища токсичних речовин, що не
можуть бути знешкоджені внутрішніми силами організму. Отруєння грибами
відбувається через вживання отруйних грибів.
Особливо небезпечні – бліда
поганка, мухомори. Отруйні речовини, які містяться всередині гриба не
руйнуються під час термічної обробки. Через 6-8 год починається блювання,
сильний біль у животі, пронос, холодний піт, уповільнення пульсу, судоми,
послаблення серцевої діяльності.
Перша медична допомога:
негайно промити шлунок, блідо-рожевим розчином перманганату калію. Дати активоване
вугілля, терміново хворого в лікарню).
7.Надання
першої медичної допомоги при втраті свідомості.
(При втраті свідомості треба звільнити потерпілого
від тісного одягу, дати понюхати нашатир. При відсутності ознак життя зробити
штучне дихання. Якщо потерпілий прийшов до свідомості – дати серцеві препарати,
гаряче пиття0.
8.За
якими ознаками можна визначити живий потерпілий чи ні.
(1.Перевірити
пульс на сонній артерії.
2.Реакція зіниць на світло(звужуються).
3.За допомогою дзеркала(піднести до носа і
рота(якщо пітніє то живий).
9.Назвати
ознаки клінічної та біологічної смерті.
(Клінічна смерть – 5-7 хв і виникає через припинення циркуляції крові, що несе
кисень і поживні речовини судинами головного мозку. Але клітини мозку іще
живляться за рахунок внутрішніх резервів. Якщо в цей період відновити кровообіг
і дихання, то загибелі клітин мозку можна уникнути.
Якщо
минає більше 1 год. після зупинки серця то клітини головного мозку гинуть. Якщо
кровообіг можна відновити у період до 10 хв., то людину можна врятувати. Коли
за цей час реанімація не дає результатів настає біологічна смерть -
наявність абсолютних ознак смерті:
1) Каламутна рогівка ока.
2) Якщо стиснути око з боків
пальцями то зіниця має вигляд ,,котячого ока”.
3) Через деякий час кров під
власною масою перетікає у тканини (трупні плями).
4) Через 2-4 год. після смерті
– трупне задубіння (зумовлене напруженням усіх м’язів тіла). У цьому стані тілу
неможливо надати іншого положення.
10.Як провести
штучне дихання ,,рот в рот”, ,,рот в ніс”.
,,Рот в рот” :
1) Стати на коліно біля голови
потерпілого.
2) Покласти одну руку на його
лоб і затиснути пальцями ніс.
3) Друга рука на підборідді,
відкритий рот на який кладуть хустку.
4) Той, хто надає допомогу
робить глибокий вдих і міцно притискує свій рот до рота потерпілого і робить
різкий видих.
5) Трошки відсторонитися і
утримуючи голову потерпілого дати можливість йому зробити видих.
Так зробити 14-16 разів на хвилину.
,,Рот в ніс”:
1) Одною рукою відхилити за
лоб потерпілого назад, а другою захопити підборіддя так, щоб закрити рот
потерпілого.
2) Зробити глибокий вдих.
3) Охопити губами ніс
потерпілого і зробити енергійний видих.
11.Що
таке кома?
Стан повної
втрати свідомості, больової чутливості, рефлексів.
12.Як зупинити
носову кровотечу?
Кровотеча з носа може виникнути через слабкість
судин під час різкого чихання, в разі
підвищення носового тиску та травмах.
І медична допомога.
Накласти холодний компрес на перенісся та потилицю.
Спокійно посидіти кілька хвилин з ледве закинутою головою назад.
ІІІ етап. Надзвичайна ситуація
1.
Чи можна закопувати у землю людину, в яку влучила
блискавка? Чому?
2.
Що таке пожежа? Назвіть три умови виникнення пожежі.
3.
Як правильно користуватися газовими приладами та
відключати їх від мережі під час виникнення небезпечної ситуації.
4.
Ваша поведінка у випадку загрози смерчу.
5.
Ваша поведінка у випадку повені.
6.
Як берегтися від хімічного ураження органів дихання
та шкіри?
7.
Назвіть правила транспортування утопаючого.
8.
Як гасити одяг, що загорівся на іншій людині та на
собі?
ІV.Техногенна смуга перешкод
(спортивний конкурс
та виступи доповідачів)
1.Накладання пов’язки
2.Ми на природі
3.Накладання
4.Стихійні лиха.
5.Надягання протигаза
6.Пожежі,правила поведінки з вогнем.
7.Транспортування
потерпілого із зони вогню.
8.Отруєння,перша допомога при отруєннях.
9.Гасіння пожежі(ложкою
перенести воду або пісок).
10.Перегрівання організму.
11.Одягання «спецформи»(футболку).
12.Обмороження.
13. «Передай пакет»,біг
із скакалкою.
Гра«Відгадай слово»
1).Огнеаскивгни (вогнегасники).
2).Відра з доовю (водою).
3). Сокіп, ямлзе (пісок, земля).
Вчитель: Які засоби захисту ви знаєте?
1). Овсхщаи (сховища).
2). Індивідуальні засоби:
- гапрозити (протигази).
- еспіраторра (респіратори).
- ватно-марлева в’язпоак (пов’язка).
- захисні юмкосит (костюми.)
V.Підведення підсумків
1).Огнеаскивгни (вогнегасники).
2).Відра з доовю (водою).
3). Сокіп, ямлзе (пісок, земля).
Вчитель: Які засоби захисту ви знаєте?
1). Овсхщаи (сховища).
2). Індивідуальні засоби:
- гапрозити (протигази).
- еспіраторра (респіратори).
- ватно-марлева в’язпоак (пов’язка).
- захисні юмкосит (костюми.)
V.Підведення підсумків
На дошку спроектовано фото
Землі.
Заключне слово вчителя. Отож, як бачимо, іноді складні життєві обставини
вимагають від людини мужності та рішучості, вмілості та вправності, вміння не
розгубитися у складній ситуації. Я гадаю, що тепер і наші діти, і батьки
зможуть подолати будь-які проблеми.
Наше заняття
закінчується. Тепер давайте
знову поглянемо на фотографію нашої планети. Планету Земля людина тримає у своїх
руках – добрих, надійних, турботливих. Адже Земля – це наша домівка, ми будемо
піклуватися про неї, і вона відповість нам взаємністю.
Мої вам побажання:
Мої вам побажання:
Лиха діти стережіться, та при цьому – не губіться.
Бо життя у нас одне, іншого не буде,
Хай же сонечко ясне ніжно вас голубить.
Хай всміхаються до вас і трава, і квіти,
А тепер у добрий час, любі мої діти!
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.